Les Nuits en Or / ΣΤΕΓΗ
menu

Les Nuits en Or

The Panorama 2015

8-9 Ιουν 2015

Κεντρική Σκηνή
18:00-23:00
Οι 32 καλύτερες ταινίες μικρού μήκους της χρονιάς από όλο τον κόσμο.
Είσοδος ελεύθερη
H Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών, στο πλαίσιο των δράσεών της για το σινεμά, φιλοξενεί το Panorama των Les Nuits en Or, που διοργανώνεται από τα Βραβεία César της Γαλλικής Ακαδημίας Κινηματογράφου και την Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου.

Το εξαιρετικό αυτό πρόγραμμα προβολών περιλαμβάνει όλες τις μικρού μήκους ταινίες που βραβεύτηκαν το 2015, από τις εθνικές ακαδημίες κινηματογράφου (Oscar, Goya, Bafta κ.λπ.) των χωρών προέλευσής τους.
Το Panorama είναι ένα υπέροχο ταξίδι στον κόσμο του Σινεμά, μέσα από το οποίο μπορεί κανείς να ανακαλύψει διαφορετικές κουλτούρες και υποσχόμενους κινηματογραφιστές.

Φέτος, το Panorama φιλοξενείται από 9 Ευρωπαϊκές Ακαδημίες Κινηματογράφου, σε διάφορες πρωτεύουσες: Μαδρίτη, Λισαβόνα, Αθήνα, Ρώμη, Γενεύη, Λουξεμβούργο, Βρυξέλλες, Στοκχόλμη και Παρίσι!
Είναι μια μοναδική ευκαιρία για τις Ευρωπαϊκές Ακαδημίες Κινηματογράφου να έρθουν σε επαφή μεταξύ τους μέσα από αυτή τη συνεργασία, φωτίζοντας την κινηματογραφική διαφορετικότητα κάθε χώρας και συμμετέχοντας, η καθεμία με τον τρόπο της, στο διαπολιτισμικό διάλογο.

διαβάστε περισσότερα

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
(Όλες οι ταινίες είναι υποτιτλισμένες στα ελληνικά)

Δευτέρα 8 Ιουνίου

18:00-19:30 - A' μέρος
22:22 / Λουξεμβούργο / 19’
FLORENCE HAS LEFT THE BUILDING / Αυστραλία / 14’
LA FEMME DE RIO / Γαλλία / 20’
SO SCHÖN WIE DU / Γερμανία / 30’
TOUTES DES CONNES / Καναδάς (Κεμπέκ) / 6’

19:30-19:47 Διάλειμμα

19:47-21:15 - Β' μέρος
一维 (ONE DIMENSION) / Κίνα / 17’
HJÓNABANDSSÆLA / Ισλανδία / 15’
STILL BORN / Σουηδία / 9’
DISCIPLINE / Ελβετία / 11’
ΒΟΛΤΑ / Ελλάδα / 11’
MANDRAKE! MANDRAKE! / Ινδία / 24’

21:15-21:30 Διάλειμμα

21:30-23:10 - Γ' μέρος
HOLE / Καναδάς / 15’
불륜 (UNLAWFUL LOVE) / Νότια Κορέα / 15’
NEEUKLIDINĖ GEOMETRIJA / Λιθουανία / 11’
PRAVOMIL / Τσεχία / 24’
37°4 S / Ιταλία / 12’
TRECE ŞI PRIN PERETE / Ρουμανία / 17’

Τρίτη 9 Ιουνίου

18:00-19:40 - Δ' μέρος
DAS WAD / Ολλανδία / 11’
CAFÉ PARA LLEVAR /     Ισπανία / 13’
LULU / Δανία / 46’
THE PHONE CALL / ΗΠΑ / 21’
PICTURE PERFECT HEIST / Νότια Αφρική / 7’

19:40-19:55 Διάλειμμα

19:55-21:30 - Ε' μέρος
PARIS ON THE WATER / Ισραήλ / 30’
BOOGALOO & GRAHAM / Ηνωμένο Βασίλειο / 14’
LA BÛCHE DE NOËL / Βέλγιο / 26’
AMASONE / Νορβηγία / 11’
LES PETITS CAILLOUX / Γαλλία / 15’

21:30-21:50 Διάλειμμα

21:50-23:00 ΣΤ' μέρος
ROTE FLECKEN / Αυστρία / 11’
UN SALTO DE VIDA / Μεξικό / 21’
FLERTE / Βραζιλία / 15’
DIALEMI / Γκαμπόν / 21’
LUMINITA / Πορτογαλία / 20’


Πατήστε εδώ για να διαβάσετε περισσότερα για τις ταινίες.

χορηγίες / συνεργασίες

Χορηγός

Με την υποστήριξη

Χορηγός φιλοξενίας

Επίσημος ιατρικός υποστηρικτής