Φεστιβάλ Εφηβικού Θεάτρου 2016 / ΣΤΕΓΗ
menu

Φεστιβάλ Εφηβικού Θεάτρου 2016

Οι έφηβοι πειραματίζονται με αφορμή κλασικά αριστουργήματα.

Φεστιβάλ Εφηβικού Θεάτρου 2016


Εργαστήρια | ΝΟΕ 2015 - ΑΠΡ 2016
Φεστιβάλ | 21 - 24 ΑΠΡ 2016
Ημερίδα | 25 ΑΠΡ 2016


 
Μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου
3ο κουδούνι! Υποδεχθείτε την πιο δυναμική γενιά στη σκηνή της Στέγης!
Δωρεάν
Εδώ και τέσσερα χρόνια, έφηβοι από όλη την Ελλάδα εμπνέονται, δημιουργούν και ονειρεύονται πάνω στη σκηνή της Στέγης... Ο θεσμός του Φεστιβάλ Εφηβικού Θεάτρου, που διοργανώνεται σε συνεργασία με την ομάδα Grasshopper Youth, μπαίνει δυναμικά στην πέμπτη χρονιά του δίνοντας τη δυνατότητα στους νέους να ξεκλειδώσουν το ταλέντο τους και να ανακαλύψουν τον εαυτό τους πάνω στη θεατρική σκηνή. Φέτος, δέκα νέες ομάδες (μαθητές και εκπαιδευτικοί δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης) θα δουλέψουν με καλλιτέχνες του θεάτρου, συγγραφείς, σκηνοθέτες, ηθοποιούς και δραματουργούς, και θα δημιουργήσουν πρωτότυπα κείμενα που θα πάρουν τη μορφή παραστάσεων στη Μικρή Σκηνή της Στέγης.

Με τη θεματική «Κλασική Πρωτοπορία», το φετινό Φεστιβάλ διαφοροποιείται σημαντικά από τα προηγούμενα. Φέτος, για πρώτη φορά, οι έφηβοι θα εμπνευστούν τα κείμενά τους από σημαντικά έργα της ελληνικής και της παγκόσμιας γραμματείας. Τα απροσδόκητα κείμενα που έχουν επιλεγεί, αποτελούν μείγμα κλασικού και μοντέρνου κλασικού ρεπερτορίου, με στόχο να αγκαλιάσουν όλες τις εποχές, τις κουλτούρες και τα είδη: γνωστά θεατρικά έργα, μυθιστορήματα, νουβέλες, διηγήματα, ακόμα και κόμικ θα εμπνεύσουν τους εφήβους, με ζητούμενο να πειραματιστούν και να προτείνουν δικές τους προσεγγίσεις, ελεύθερες διασκευές ή πρωτότυπες παραστάσεις, στη γλώσσα της εποχής τους.

Επίσης, για πρώτη χρονιά φέτος, εκπαιδευτικοί σχολείων που δεν επιλέχθηκαν στο φεστιβάλ, θα μπορούν να συμμετέχουν σε ένα τριήμερο εντατικό σεμινάριο θεατρικής επιμόρφωσης, με στόχο να ξεκινήσουν οι ίδιοι στο σχολείο τους μια θεατρική ομάδα. Μετά από μερικούς μήνες, οι ομάδες αυτές θα έχουν την ευκαιρία να παρουσιάσουν τη δουλειά τους και να ακούσουν σχόλια από τις θεατρικές ομάδες και τους καλλιτέχνες-συνεργάτες που συμμετέχουν στο Φεστιβάλ.

Και δεν σταματάμε εδώ… Η Στέγη συνεχίζει τις συνεργασίες της με το Συνήγορο του Παιδιού, τη Βουλή των Εφήβων αλλά και φορείς από την Περιφέρεια, με στόχο να διευρυνθεί ο διάλογος μεταξύ εφήβων με διαφορετικές «κουλτούρες».

Τέλος, στον απόηχο του φεστιβάλ, θα οργανωθεί ημερίδα αφιερωμένη στο εφηβικό θέατρο και την εξέλιξή του, με προσκεκλημένους ομιλητές από την Ευρώπη και τις ΗΠΑ. Ζητούμενο είναι η ανταλλαγή εμπειριών μέσα από βιωματικά εργαστήρια και ανοιχτό διάλογο.

συντελεστές

Συντελεστές:
Οργάνωση και καλλιτεχνική επιμέλεια: Grasshopper Youth, Σοφία Βγενοπούλου, Βαγγέλης Κυριακού, Κατερίνα Σκουρλή
Καλλιτεχνική Διεύθυνση Θεάτρου και Χορού: Κάτια Αρφαρά
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικού Προγράμματος: Μυρτώ Λάβδα
Προσκεκλημένοι σκηνοθέτες: Ηλίας Βογιατζηδάκης, Κώστας Κουτσολέλος, Μιχάλης Κωσταντάτος, Άρτεμις Μάνου, Θανάσης Μεγαλόπουλος, Δημήτρης Ξανθόπουλος, Μυρτώ Πανάγου


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

Πέμπτη 21 Απριλίου

21:00 | Ομάδα Grasshopper Youth: Περσέπολις
Από το ομώνυμο κόμικ της Μαριάν Σατραπί
Διασκευή και σκηνοθεσία: Σοφία Βγενοπούλου

Παρασκευή 22 Απριλίου

17:00 | 2ο ΓΕΛ Δάφνης: Μία τραγωδία για παιδιά
Με αφορμή το Ξύπνημα της Άνοιξης του Φρανκ Βέντεκιντ
Σκηνοθεσία: Κώστας Κουτσολέλος & Βάσω Καμαράτου

18:00 | 3ο ΓΕΛ Πειραιά: Η άνοδος και η πτώση του Βασιλιά Σουμπουρδουμπί και ο πόλεμος της  κασερόπιτας
Με αφορμή το Ο Υμπύ βασιλιάς του Αλφρέντ Ζαρρύ
Κείμενο: Λένος Χρηστίδης
Σκηνοθεσία: Θανάσης Μεγαλόπουλος

19:00 | 1ο ΓΕΛ Νέας Φιλαδέλφειας: Αναζητώντας τον Χόλντεν Κόλφιλντ
Με αφορμή το μυθιστόρημα Ο φύλακας στη σίκαλη του Τζ. Ντ. Σάλιντζερ
Κείμενο: Γιώτα Αργυροπούλου με την ομάδα
Σκηνοθεσία: Μιχάλης Κωνσταντάτος

20:00 | 4ο ΓΕΛ Γαλατσίου: Wanderlust
Με αφορμή το έργο Το τρίκυκλο του Φερνάντο Αραμπάλ
Κείμενο: Τζούλια Διαμαντοπούλου
Σκηνοθεσία: Κατερίνα Σκουρλή

21:00 | 1ο ΓΕΛ Ασπροπύργου: Class Enemy
Προσαρμογή στα ελληνικά του ομώνυμου έργου του Νάιτζελ Ουίλιαμς
Μετάφραση & προσαρμογή: Αλέξης Καλοφωλιάς
Σκηνοθεσία: Δημήτρης Ξανθόπουλος, Κώστας Σεβδαλής, Μαντώ Γιαννίκου

22:00 | 6ο ΓΕΛ Νέας Ιωνίας: Τα πάθη του νεαρού Βέρθερου
Με αφορμή το ομώνυμο έργο του Γκαίτε
Σκηνοθεσία: Ηλίας Βογιατζηδάκης & Μυρτώ Πανάγου
 
Σάββατο 23 Απριλίου

14:00 | 2ο ΓΕΛ Δάφνης: Μία τραγωδία για παιδιά
15:00 | 6ο ΓΕΛ Νέας Ιωνίας: Τα πάθη του νεαρού Βέρθερου

16:00 | ΤΕΕ Ε.Α. Αχαρνών: Αυτός που λέει ναι και αυτός που λέει όχι
Διασκευή-προσαρμογή στο ομώνυμο έργο του Μπέρτολτ Μπρεχτ
Διασκευή και σκηνοθεσία: Σοφία Βγενοπούλου & Βαγγέλης Κυριακού

17:00 | 4ο ΓΕΛ Γαλατσίου: Wanderlust

18:00 | Ομάδα Artibus Υμηττού: Ο πόλεμος των παπουτσιών
Με αφορμή το έργο Ο πόλεμος των κουμπιών του Λουί Περγκώ
Σκηνοθεσία: Άρτεμις Μάνου, Βαγγέλης Κυριακού και η ομάδα

19:00 | 7ο ΓΕΛ Παγκρατίου: Eroica
Θεατρική διασκευή του ομώνυμου μυθιστορήματος του Κοσμά Πολίτη
Κείμενο: Βαγγέλης Κυριακού
Σκηνοθεσία: Κατερίνα Σκουρλή

20:00 | 1ο ΓΕΛ Νέας Φιλαδέλφειας: Αναζητώντας τον Χόλντεν Κόλφιλντ
21:00 | Ομάδα Grasshopper Youth: Περσέπολις
22:00 | 1ο ΓΕΛ Ασπροπύργου: Class Enemy
 
Κυριακή 24 Απριλίου

14:00 | Ομάδα Artibus Υμηττού: Ο πόλεμος των παπουτσιών
15:00 | 1ο ΓΕΛ Ασπροπύργου: Class Enemy
16:00 | 7ο ΓΕΛ Παγκρατίου: Eroica
17:00 | ΤΕΕ Ε.Α. Αχαρνών: Αυτός που λέει ναι και αυτός που λέει όχι
18:00 | 2ο ΓΕΛ Δάφνης: Μία τραγωδία για παιδιά
19:00 | Ομάδα Grasshopper Youth: Περσέπολις
20:00 | 3ο ΓΕΛ Πειραιά: Η άνοδος και η πτώση του Βασιλιά Σουμπουρδουμπί και ο πόλεμος της κασερόπιτας
21:00 | 6ο ΓΕΛ Νέας Ιωνίας: Τα πάθη του νεαρού Βέρθερου


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ
Εφηβικό θέατρο: Μία πολλά υποσχόμενη σκηνή


Δευτέρα 25 Απριλίου

17:00 | Έναρξη ημερίδας - Χαιρετισμός
Κάτια Αρφαρά και Μυρτώ Λάβδα (Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση)

17:15 | Σοφία Βγενοπούλου (Ελλάδα)
Κατακτήσεις και προκλήσεις στο εφηβικό θέατρο

17:30 | Δημήτρης Καραντζάς (Ελλάδα)
Το εφηβικό θέατρο ως θέατρο και όχι ως τυποποιημένο προϊόν

18:00 | Rosamunde Hutt (Μεγάλη Βρετανία)
Χτίζοντας γέφυρες, αλληλεπιδρώντας, ανοίγοντας θύρες

18:20 | Phil Clark (Μεγάλη Βρετανία)
Θέατρο ΓΙΑ νέους ανθρώπους, Θέατρο ΑΠΟ νέους ανθρώπους
Μια ζωτική διαφορά, αλλά μια απαραίτητη συνεργασία

18:45 | Διάλειμμα

19:00 | Volker Ludwig (Γερμανία)

19:10 | Robert Landy (ΗΠΑ)
Ενσωματώνοντας τις αισθητικές, θεραπευτικές και κοινωνικο-πολιτιστικές αξίες στη δημιουργία ενός θεάτρου για την αλλαγή

19:30 | Ανοιχτό φόρουμ προετοιμασμένων ερωτήσεων και ελεύθερη συζήτηση

20:45 | Κλείσιμο ημερίδας
Σοφία Βγενοπούλου (Ελλάδα)

διαβάστε περισσότερα

Ημερομηνίες διεξαγωγής:
Εργαστήρια: Νοέμβριος 2015 - Απρίλιος 2016
Τα εργαστήρια πραγματοποιούνται σε εβδομαδιαίες συναντήσεις, στους χώρους των σχολείων.
Φεστιβάλ: Πέμπτη 21 - Κυριακή 24 Απριλίου 2016
Ημερίδα: Δευτέρα 25 Απριλίου 2016

Διαδικασία αίτησης και επιλογής:
Οι ενδιαφερόμενες σχολικές ομάδες πρέπει να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στην ηλεκτρονική διεύθυνση education@sgt.gr μέχρι τις 16 Οκτωβρίου 2015.
Οι απαντήσεις θα δοθούν μέχρι τις 21 Οκτωβρίου 2015.

Πληροφορίες:
Tηλ: 213 017 8002
Email: education@sgt.gr

χορηγίες / συνεργασίες

Με την υποστήριξη

Χορηγός φιλοξενίας

Επίσημος ιατρικός υποστηρικτής