Les Nuits en Or / ΣΤΕΓΗ
menu

Les Nuits en Or

Πανόραμα 2016

7-8 ΙΟΥΝ 2016
18:00
Κεντρική Σκηνή
Οι 33 καλύτερες διεθνείς, μικρού μήκους ταινίες της χρονιάς.
Είσοδος ελεύθερη
Για δύο μέρες, η Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση, φιλοξενεί το Πανόραμα Χρυσές Νύχτες, που διοργανώνεται από την Ακαδημία César και την Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου σε συνεργασία με τη Renault.

Ένα εξαιρετικό πρόγραμμα προβολών, που περιλαμβάνει όλες τις Ταινίες Μικρού Μήκους που βραβεύθηκαν το 2016, από τις εθνικές ακαδημίες κινηματογράφου των χωρών προέλευσης τους (Oscar, Cesar, Goya, BAFTA, Ίρις, κλπ).

Το Πανόραμα είναι ένα υπέροχο ταξίδι στον κόσμο του Σινεμά, μέσα από το οποίο μπορεί κανείς να ανακαλύψει διαφορετικές κουλτούρες και πολλά υποσχόμενους κινηματογραφιστές. Το Πανόραμα φιλοξενείται απο 10 Ακαδημίες Κινηματογράφου, σε διάφορες πρωτεύουσες: Βρυξέλλες, Λουξεμβούργο, Μαδρίτη, Στοκχόλμη, Λισαβώνα, Αθήνα, Ρώμη, Παρίσι και από φέτος Βιέννη και Μόντρεαλ!

Είναι μια μοναδική ευκαιρία για τις Εθνικές Ακαδημίες, να έρθουν σε επαφή μέσα από αυτή τη συνεργασία, φωτίζοντας την κινηματογραφική ιδιαιτερότητα της κάθε χώρας και συμμετέχοντας η κάθε μία με τον τρόπο της, σε έναν διαπολιτισμικό διάλογο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Τρίτη 7 Ιουνίου

18:00 - A' μέρος
Kacey Mottet Klein, naissance d'un acteur / Ελβετία / 14’
Encontradouro / Πορτογαλία / 21’
Alike / Ισπανία / 8’
My Father's Truck / Βραζιλία / 16’
Aaranyak / Ινδία / 21’
Stutterer / ΗΠΑ / 13’

19:45 - Β' μέρος
Το Σύκο / Ελλάδα / 14’
April Fool's / Ισραήλ / 26’
Ramona / Μεξικό / 10’
Kung Fury / Σουηδία / 30’
Ernie Biscuit / Αυστραλία / 21’
L'Ours Noir / Βέλγιο / 16’

22:00 - Γ' μέρος
Operator / Ηνωμένο Βασίλειο / 6’
La Contre-allée / Γαλλία / 29’
Quenottes / Λουξεμβούργο / 13’
Nommer 37 / Νότια Αφρική / 25’
Verboden Vlucht / Ολλανδία / 55’
 

Τετάρτη 8 Ιουνίου

18:00 - Δ' μέρος
The Ballad Of Immortal Joe / Καναδάς / 7’
On Air / Γερμανία / 21’
Maurice / Καναδάς (Κεμπέκ) / 14’
Bunker / Νορβηγία / 30’
Ramona / Ρουμανία / 21’

19:45 - Ε' μέρος
Παρουσίαση των σκηνοθετών / 10’
Rockmount / Ιρλανδία / 14’
The Photographers / Νότια Κορέα / 16’
Le Repas Dominical / Γαλλία / 14’
Twaaga / Μπουρκίνα Φάσο / 30’
Alles wird gut / Αυστρία / 30’
Thriller / Ιταλία / 15’

22:00 - ΣΤ' μέρος
Rainbow Party / Ισλανδία / 15’
Miškas / Λιθουανία / 13’
Home Sweet Home / Δανία / 26’
Furiant / Τσεχία / 26’
The Death of A Security Guard / Ταϊβάν / 25’

Πατήστε εδώ για να δείτε το πρόγραμμα σε μορφή που μπορείτε να εκτυπώσετε.
Πατήστε εδώ για να διαβάσετε περισσότερα για τις ταινίες.

Η είσοδος είναι δωρεάν και τηρείται σειρά προτεραιότητας.
Η διανομή των δελτίων εισόδου ξεκινά 1 ώρα πριν από κάθε εκδήλωση.

χορηγίες / συνεργασίες

Με την υποστήριξη

Χορηγός φιλοξενίας

Επίσημος ιατρικός υποστηρικτής